Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - Herbaciarnia naukowa - Fukushima - lekcja z cywilizacji

WAŻNE:

Kategoria: /

Natalia Michalik, Martyna Bochniak, Karol Grądalski i Jan Łabuda uczestniczyli w styczniowym wykładzie dr hab. Renaty Kierepko pt. „Fukushima - lekcja z cywilizacji”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Herbaciarnia Naukowa", który jest realizowany przez Fundację Zawsze Warto.

Zapraszamy na sprawozdanie z wykładu, którego autorem jest Jan Łabuda z klasy Ib:

 

W dniu 13 stycznia 2022 roku o godzinie 16:00 na platformie Zoom odbył się wykład otwarty pt. „Fukushima - lekcja z cywilizacji”, który wygłosiła dr hab. Renata Kierepko z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób.

Na początku pani doktor mówiła o odkrywcach i wynalazcach. Wymieniła Ernesta Rutherforda, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badanie rozpadów promieniotwórczych, Jamesa Chadwicka, który w 1935 roku dostał Nagrodę Nobla z fizyki za odkrycie neutronu, Otto Hahna, który rozszczepił jądro atomu i został laureatem tej nagrody w 1944 roku. Bohaterami prezentacji byli również Fritz Strassman, który w 1938 roku odkrył rozszczepienie jądra uranu, Lise Meitner i Otto Frisch, którzy w 1939 zinterpretowali badania wykonane przez Hahna i Strassmanna. Pani Kierepko zwróciła też uwagę na skandal związany  z pominięciem Meitner przy przyznawaniu Nagrody Nobla – na co mogło mieć wpływ żydowskie pochodzenie badaczki.

 Pani Kierepko mówiła także o stosie jądrowym CP-1 i odkryciu naturalnego reaktora w Oklo – w Afryce. Następnie podkreśliła, że reaktor jądrowy nie może eksplodować tak jak bomba jądrowa. Opowiedziała o katastrofie w Czarnobylu  w 1986 roku, o skali zniszczeń i promieniowania w Czarnobylu i okolicach.  W czasie spotkania zarekomendowano książki i filmy poświęcone temu zagadnieniu np. reportaż „Czarnobylska modlitwa” Swietłany Aleksijewicz, „Czarnobyl” Kate Brown.

Zasadnicza część wykładu poświęcona była awarii w Fukushimie w 2011 r. Pani Kierepko przypomniała, że u podstaw tej tragedii stało trzęsienie ziemi  i tsunami. Przedstawiła chronologię zdarzeń z marca 2011 roku, opowiedziała  o ewakuacji i „strefie wyłączenia”, o sposobach oczyszczania wody i środowiska  z substancji promieniotwórczych. Pod koniec wykładu słuchacze dowiedzieli się, że w japońskich szkołach i innych miejscach nie mówi się o tej katastrofie, ponieważ bardzo dużo osób straciło bliskich w wyniku zniszczeń elektrowni  w Fukushimie. Pani Kierepko zaprezentowała dane dotyczące reaktorów w Japonii: przed „wielką awarią” w Fukushimie w tym kraju działały 54 reaktory, natomiast po awarii wszystkie zostały wyłączone, do dzisiaj ogromna większość z nich nie została uruchomiona, są one jednak stopniowo przygotowywane do ponownego uruchomienia.

Spotkanie na pewno każdego uczestnika skłoniło do refleksji nad promieniotwórczością i elektrowniami jądrowymi. Po wykładzie Pani Kierepko ponad 40 minut poświęcono na pytania i odpowiedzi, a pani Kanowska, która od lat jest związana z projektem „Herbaciarnia Naukowa”, zaproponowała, aby przeczytać książkę Piotra Bernardyna „Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima”. Wykład zachęcił mnie do pogłębiania wiedzy na temat skali INES  i awarii elektrowni jądrowych, rzucił nowe światło na aspekt wykorzystania atomu na naszej planecie, jednak najbardziej trafiło do mnie przesłanie, aby ludzie byli bardziej pokorni wobec natury.

Jan Łabuda - klasa Ib

  • 22.01.2022 269
  • 22.01.2022 277
  • 22.01.2022 289
  • 22.01.2022 293
  • 22.01.2022 305
  • 22.01.2022 313
  • 23.02.2022 147
  • 23.02.2022 149

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.