>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
270 dni 20 godzin 57 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu, sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1251
Linki: 59
gości: 11282729
Odwiedza nas 1 gość
Rok Szkoły Zawodowców. Postaw na konkret. PDF Drukuj


Ministerstwo Edukacji Narodowej od roku 2015 kładzie szczególny nacisk na kształcenie zawodowe.W związku z tym ogłoszono rok 2015 Rokiem Szkoły Zawodowców zaznaczając jednocześnie, że działania zaplanowane przez MEN, mające na celu odbudowanie szkolnictwa zawodowego podejmowane są nie tylko w roku szkolnym 2014/2015, ale będą kontynuowane w latach następnych.

Według Minister Edukacji Narodowej Pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej  szkoły zawodowe nie powinny być postrzegane jako szkoły drugiego wyboru. Zapewniają bowiem solidne wykształcenie i jednocześnie uczą zawodu.

Priorytety w kształceniu zawodowym:

 • Dopasowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy;
 • Przygotowanie uczniów do podjęcia zawodu;
 • Współpraca z pracodawcami;
 • Zorganizowanie praktyk;
 • Uelastycznienie ścieżek zdobywania kwalifikacji;
 • Pomoc uczniom i rodzicom w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej;
 • Wsparcie kadry szkół w profesjonalnej realizacji zadań;
 • Doposażenie szkół i placówek w sprzęt i materiały dydaktyczne oraz wyposażenie ośrodków egzaminacyjnych;
 • Poprawa funkcjonowania systemu egzaminowania;
 • Podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego;
 • Poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego.

23 stycznia 2015 roku zostało podpisane Międzyresortowe porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego. Dokument podpisali Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik -Rostkowska, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina oraz Wiceminister Skarbu Rafał Baniak.

W podpisanym dokumencie ministrowie zobowiązali się do współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców, lokalnych rynków pracy oraz nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Ich działania mają na celu m.in. upowszechnianie oraz rozwój współpracy szkół i pracodawców w kształceniu zawodowym oraz zwiększenie zaangażowania pracodawców w praktyczną naukę zawodu.

Minister Edukacji Narodowej na spotkaniu z firmami działającymi w Komisji Kształcenia Zawodowego przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, które odbyło się 26 lutego 2015 roku przypomniała, że jest  900 mln euro w budżetach marszałkowskich i 124 mln euro w budżecie centralnym Ministerstwa Edukacji Narodowej na ogólnokrajowe działania w zakresie szkolnictwa zawodowego.

Jak wyjaśniła minister, do 25 lutego br. zostały podpisane wszystkie umowy z urzędami marszałkowskimi, które podzieliły fundusze unijne na szkolnictwo zawodowe, leżące w budżetach regionów. Ich techniczny podział na konkretne cele leży w kompetencjach marszałków. Przewidziano m.in. 5000 zł dla pracodawców za stworzenie każdego miejsca praktyk oraz wynagrodzenie dla opiekuna praktyk, czy też środki na wydatki rzeczowe związane z praktykami. Pieniądze na szkolnictwo zawodowe pozostawione w budżecie centralnym Ministerstwa Edukacji będą przeznaczone na działania horyzontalne, takie jak doradztwo zawodowe, kształcenie nauczycieli zawodu, czy promocja szkolnictwa zawodowego.

Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie w zakładce dotyczącej kształcenia zawodowego tj.: Rok Szkoły Zawodowców w Małopolsce znajdują się realizowane i planowane w roku szkolnym 2014/2015 działania Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach www.kuratorium.krakow.pl

Przedsięwzięcia te przedstawiamy w załączniku.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.