>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
219 dni 3 godzin 34 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu, sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1263
Linki: 59
gości: 11684466
II TA na wycieczkach zawodoznawczych PDF Drukuj

 Przez cały okres roku szkolnego klasa II Technikum Agrobiznesu uczestniczyła w wycieczkach zawodoznawczych. Wycieczki agro i  biznes, w których braliśmy udział możemy zaliczyć do bardzo udanych. Mogliśmy zgłębić wiedzę nt. produkcji rolniczej (tj. produkcji roślinnej i zwierzęcej).

Zobaczyliśmy jak ciężka może być praca w gospodarstwie rolnym, a zarazem jak ciekawa i interesująca. Zgłębiliśmy również swoją wiedzę nt. instytucji rządowych związanych z rolnictwem i nie tylko, które w przyszłości mogą być miejscem naszej pracy.

Przedstawiamy podsumowanie  naszych wycieczek zawodoznawczych.

 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)

04.06.2013r. wybraliśmy się do KRUS-u w Gorlicach. KRUS realizuje system ubezpieczeń społecznych dla rolników i pracujących wyłącznie w gospodarstwach domowników oraz ubezpieczonych emerytów i rencistów. Kierownik gorlickiego KRUS-u opowiedział nam m.in. o zadaniach tej instytucji, a należą do niej : przyznawanie i wypłata świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń; obsługa rolników w zakresie ubezpieczenia społecznego; prowadzenie działalności prewencyjnej; prowadzenie dobrowolnej, nieodpłatnej rehabilitacji leczniczej dla osób trwale bądź okresowo niezdolnych do pracy; wypłacanie rent strukturalnych; obsługa ubezpieczenia zdrowotnego rolników (KRUS pełni funkcje płatnika składek na ubezpieczenie na rzecz NFZ) itp.

 • Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ODR)

11.06.2013r. udaliśmy się do Powiatowego Oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego. ODR pełni 4 podstawowe funkcje. Funkcja doradcza, polega na bezpłatnym świadczeniu usług doradczych rolnikom i ich rodzinom, głównie w zakresie produkcji rolnej, ochrony środowiska itp.. Funkcja oświatowa, polega na prowadzeniu i organizowaniu szkoleń, kursów w celu uzupełnienia, podnoszenia kwalifikacji rolniczych, ekonomicznych rolników. Funkcja wdrożeniowa, polega na promowaniu nowych rozwiązań technicznych, technologicznych oraz organizacyjnych, które rolnicy mogą wprowadzać w swoich gospodarstwach. Funkcja informacyjna, polega na zbieraniu i upowszechnianiu informacji o rynkach rolnych, rolno-spożywczych, sytuacji ekonomicznej panującej w polskim i światowym rolnictwie i jego otoczeniu.

 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)

12.06.2013r.wybraliśmy się na kolejną wycieczkę zawodoznawczą tym razem do Powiatowego Oddziału ARiMR. Agencja ta jest instytucją rządową. Jej celem jest wspieranie działań służących rozwojowi rolnictwa i obszarów wiejskich. ARiMR zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu UE oraz udziela pomocy ze środków krajowych. Jeden z pracowników opowiedział nam również o tym jak przebiega proces rejestracji i identyfikacji zwierząt. Jak rolnicy mogą starać się o dopłaty do gruntów rolnych, o dopłaty dla grup producenckich owoców i warzyw, o planie Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz  o funduszach strukturalnych itp.

 • Rol-Mech Gorlice

05.09.2013r. wybraliśmy się do dealera zajmującego się sprzedażą sprzętu rolniczego. Jeden z pracowników opowiedział nam nt. maszyn jakie posiadają, a były to: nowoczesne ciągniki rolnicze, roztrząsacz obornika, siewnik do nawozów, opryskiwacz, pługi obrotowe, brony.  Firma ta zajmuje się również sprzedażą i rozprowadzaniem nawozów mineralnych. Maszyny od tego dealera są również promowane na różnego typu targach np. na Agropromocji w Nawojowej. Na koniec otrzymaliśmy różne ulotki dotyczące maszyn, które mogliśmy zabrać do szkoły.

 • Agropromocja 2013

12.09.2013r. wybraliśmy się na wycieczkę zawodoznawczą do Nawojowej na największą wystawą rolniczą w regionie. Wystawa jest niepowtarzalną okazją do zobaczenia nowoczesnych rozwiązań technicznych w zakresie produkcji rolnej, ekologii, ochrony środowiska, przetwórstwa rolno-spożywczego, ogrodnictwa, nasiennictwa, budownictwa wiejskiego i budynków inwentarskich, środków ochrony roślin, nawozów, pasz, dodatków paszowych, jak również dziedzictwa kulturowego i folkloru małopolskiej wsi oraz żywności produkowanej metodami ekologicznymi.

 • Gospodarstwo rolne - chów bydła mlecznego

Dnia 19.09.2013 mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce do gospodarstwa rolnego, które zajmuje się produkcją mleka. Gospodarz ma wybudowaną nowoczesną oborę, w której na dzień dzisiejszy mieści ok.80 sztuk bydła. Obora jest przejazdowa, wolnostanowiskowa, jest to wygodne dla rolnika, ponieważ po obu stronach znajdują się stoły paszowe. Rolnik stosuje żywienie TMR-em (TMR[total mixed ration] to system pełnoporcjowego żywienia krów mlecznych. Gospodarz cały rok utrzymuje krowy w oborze. W oborze znajduje się również nowoczesna hala udojowa w której może się za jednym razem doić 8 sztuk krów. Jest to hala typu „rybia ość 2x4".  Właściciel obecnie ma ok. 60szt. krów dojnych od których dziennie jest w stanie „pobrać" ok.1000 litrów białego surowca oraz ok. 20 sztuk młodzieży (cielęta, jałówki). Gospodarstwo ma powierzchnie ok. 100ha . Park maszynowy  wyposażony jest w nowoczesny sprzęt rolniczy co sprawia że ciężka praca na gospodarstwie jest przyjemniejsza.

 • Ferma drobiu - produkcja jaj

Dnia 03.10.2013 uczestniczyliśmy w wycieczce do fermy drobiu, która została wybudowana ze środków unijnych. Właściciele są nastawieni  na produkcję jajek, które później możemy nabyć w okolicznych sklepach, hurtowniach. Gospodarze prowadzą chów kur tzw. niosek w klatkach zamkniętych. W jednej klatce mieści się po 8 kur. Kury, które noszą jajka są wymieniane każdego roku. Następnie są one sprzedawane, a kurniki są dezynfekowane i myte. Tak oczyszczone kurniki czekają na kolejne kury. Na terenie gospodarstwa znajduje się dwa kurniki z czego w jednym jest możliwość pomieszczenia 14000 kur natomiast w drugim 6000 kur. Średnio kury znoszą ok.15500 jaj/na dzień. Gospodarze, aby wyżywić taką sporą liczbę kur, muszą się zaopatrzyć w odpowiednią ilość paszy. Obok kurników znajdują się silosy na paszę. Pasza do klatek trafia specjalnymi kanałami. Wnętrza kurników są odpowiednio wyposażone w specjalne taśmy na które spadają jajka z klatek i są przenoszone dalej do sortowni. W sortowni pracownicy segregują jajka ze względu na wielkość. Duże i bardzo małe jajka trafiają do piekarni, cukierni do wykorzystania w ciastach, chlebach. Jajka „normalne" są natomiast pakowane we wkłady i rozprowadzane po sklepach. Miłym akcentem ze strony właścicieli było to, że zostaliśmy poczęstowani cukierkami oraz dostaliśmy po paczce jajek.

 • Gospodarstwo rolne - chów trzody chlewnej

10.10.2013r. mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce zawodowej do Moszczenicy, w której to gospodarz utrzymuje trzodę chlewną. Rolnik ma wybudowaną nowoczesną chlewnię, na którą pozyskał środki unijne. Chlewnia podzielona jest na 3części. Znajduje się w niej również pomieszczenie sanitarne.. Maciory wraz z knurem znajdują się w starej chlewni. Rolnik stosuje chów zamknięty. Gospodarz stosuje chów ściółkowy głęboki u świń, które są już podrośnięte lub osiągnęły odpowiednią masę ciała. Natomiast małe prosięta, które zostają oddzielane od matki utrzymywane są na rusztach. Przy chlewni znajduje się silos na paszę. Pasza dostarczana jest do chlewni odpowiednimi kanałami i jest automatyczne dozowana do koryt z których jedzą świnie. Rolnik obsiewa swoje pole głównie zbożami, ponieważ nimi żywi zwierzęta. Właściciel również posiada nowoczesny sprzęt rolniczy, który ułatwia mu pracę na roli przy czym praca staje się łatwiejsza.

 • Spółdzielnia ogrodniczo-pszczelarska

31.10.2013r. wybraliśmy się do spółdzielni ogrodniczo-pszczelarskiej w Gorlicach. Właściciele opowiedzieli nam jak powstała ich firma i czym zajmowali się na samym początku. Opowiedzieli nam również jak pielęgnuje się różne rośliny.  Spółdzielnia zajmuje się głównie sprzedażą artykułów ogrodniczych tj. nasiona, cebule kwiatów. Właściciele sprowadzają również na specjalne zamówienie klientów ziarna zbóż do siewu. W spółdzielni można również zakupić inne rzeczy związane z ogrodnictwem i pszczelarstwem np. plastry do ula, włókniny agrotechniczne, donice do kwiatów. Na koniec otrzymaliśmy od właścicieli po cebuli kwiatu narcyza.

 • Gospodarstwo rolne - chów owiec

14.11.2013. wybraliśmy się na wycieczkę zawodoznawczą do Owczar, gdzie gospodarz zajmuje się hodowlą owiec rasy czarnogłówka oraz chowem koni rasy zimnokrwistej. Właściciel ma 1000 owiec oraz 50 koni. Gospodarz utrzymuje je w budynkach, które zakupił po upadłych PGR-ach. Areał, który użytkuje rolnik wynosi 400ha. Na tej powierzchni głównie wypasają się owce i konie. Część tej ziemi przeznaczona jest na zasiewy owsa, pszenicy, które są potrzebne do wyżywienia tak sporej liczby zwierząt.

 • Gospodarstwo sadownicze

21.11.2013r. udaliśmy się do gospodarstwa sadowniczego znajdującego się w Bystrej. Właściciele gospodarstwa są po studiach ogrodniczych, dlatego postanowili założyć własne gospodarstwo sadownicze. Na początku właścicielka opowiedziała nam o tym jak zaczynali swoją pracę z sadem. Gospodarstwo liczy 5ha. Na tym areale gospodarze uprawiają jabłka, śliwy, borówkę amerykańską, gruszkę chińską, brzoskwinie itp. Obrzeża sadu porośnięte są dzika różą. Tak duży sad przynosi właścicielom dochód chociaż jest to ciężka i żmudna praca. Gospodarze narzekają na niektórych „nieproszonych gości", którymi są sarny, jelenie, które niszczą drzewa, krzewy owoców. Po obejrzeniu i przejściu się przez sad udaliśmy się do pomieszczenia w którym właściciele przebierają owoce. Na samym końcu mieliśmy okazję zobaczyć sprzęt jaki właściciele wykorzystują w sadzie. Na koniec wizyty mogliśmy sobie zabrać po gruszce chińskiej, która całkiem odbiega smakiem i wyglądem od tej która jest uprawiana w Polsce.

 • Gospodarstwo rolne - chów bydła mięsnego, chów trzody chlewnej

28.11.2013r. wybraliśmy się na wycieczkę zawodoznawczą do pobliskiej Kobylanki. Mieliśmy tam okazję zobaczyć chów byków typu mięsnego, które gospodarz po osiągnięciu odpowiedniej masy sprzedaje na rzeź, których ma ok. 14 oraz krowy mleczne których ma ok.6 szt. Rolnik zajmuje się również chowem trzody chlewnej. Ma on ok.8 macior oraz knura. Małe prosięta odchowuje we własnym gospodarstwie, natomiast „podrostki" sprzedaje do chowu. Właściciel ma zmodernizowane gospodarstwo ze środków unijnych. Posiada też maszyny zakupione z tych  środków. Jest to nowoczesny sprzęt, dzięki któremu Rolnikowi pracuje się wygodniej i efektywniej. W gospodarstwie zobaczyliśmy również miejsce przechowywania pasz dla zwierząt, które utrzymuje gospodarz.

 • Pokaz sprzętu rolniczego

24.04.2014r. mieliśmy okazję odwiedzić naszego kolegę w Krygu. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się na pole uprawne, na którym zobaczyliśmy  pracę agregatu uprawowego. Zobaczyliśmy proces sadzenia ziemniaków. Główną atrakcją jednak cieszył się ciągnik rolniczy marki: Zetor Proxima Power 110. Po pracach polowych udaliśmy się w stronę odwiertów naftowych, które dalej pracują. Po obejrzeniu całego areału udaliśmy się w kierunku podwórka, na którym zobaczyliśmy m.in. piwnicę na ziemniaki, siewnik Poznaniak, koparkę elewatorową. Wycieczkę tą możemy zaliczyć do udanych, ponieważ po raz pierwszy uczestniczyliśmy w pracach polowych.

 • Gospodarstwo ogrodnicze

29.05.2014r. wybraliśmy się do Szymbarku do gospodarstwa ogrodniczego. Na początku właściciel opowiedział na o tym jak zaczynał swoja przygodę z ogrodnictwem. Po krótkiej opowieści udaliśmy się do jednego z tuneli , w którym zobaczyliśmy różne odmiany kwiatów wiszących, balkonowych. Kwiaty te są utrzymywane na specjalnych stołach, na których znajdują się maty, które są nawadniane i które utrzymują wilgotność kwiatów. Rośliny są nawadniane specjalnymi deszczownicami. Dwa z czterech tuneli są podgrzewane. Specyfiką tych „pomieszczeń" jest to, że składają się one z 2 warstw folii, pomiędzy którymi jest wdmuchiwane cieple powietrze w czasie chłodnych dni. Ogrodnik uprawia również krzewy ozdobne tj.: świerki, tuje oraz róże.

 • Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego Nawojowa - staż - wizyta studyjna

17.06.2014r. uczestniczyliśmy w jednodniowym stażu w Nawojowej w CKPiU. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z działalnością  CKPiU, oprowadzeni po obiektach i pracowniach. Pracownia produkcji zwierzęcej zajmuje się utrzymaniem zwierząt gospodarskich (konie, bydło), pracownia produkcji roślinnej zajmuje się uprawą ziemi należącej do Centrum oraz pielęgnacją, „rozbudową" pobliskiego ogrodu. Pracownia poligraficzna zajmuje się np.: projektowaniem, drukowaniem plakatów, ulotek itd. Przy okazji prezentacji zwierząt mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nt. żywienia, pielęgnacji zwierząt. Każdy uczestnik wycieczki miał okazję zobaczyć maszyny i urządzenia rolnicze, zadawać pytania nt. ich działania, charakterystyki. Mieliśmy okazję również jeździć ciągnikiem rolniczym co było szczególną atrakcją. Na koniec zaprezentowano nam zbiór siana w bele. Pokaz ten obejmował zgrabywanie siana na wałki i prasowanie prasą zwijającą. Wycieczka została sfinansowana z funduszy unijnych. Organizatorem wyjazdu było biuro podróży „Marena" z Gorlic. Do szkoły wróciliśmy z uśmiechami na twarzach, pełni wrażeń, zadowoleni z uczestnictwa w tak ciekawym i poszerzającym horyzonty wyjeździe.

Uczniowie klasy II TA

1.
ta-zawodoznawcze02.jpg
2.
ta-zawodoznawcze03.jpg
3.
ta-zawodoznawcze04.jpg
4.
ta-zawodoznawcze05.jpg
5.
ta-zawodoznawcze06.jpg
6.
ta-zawodoznawcze07.jpg
7.
ta-zawodoznawcze08.jpg
8.
ta-zawodoznawcze09.jpg
9.
ta-zawodoznawcze10.jpg
10.
ta-zawodoznawcze11.jpg
11.
ta-zawodoznawcze12.jpg
12.
ta-zawodoznawcze13.jpg
13.
ta-zawodoznawcze14.jpg
14.
ta-zawodoznawcze15.jpg
15.
ta-zawodoznawcze16.jpg
16.
ta-zawodoznawcze17.jpg
17.
ta-zawodoznawcze18.jpg
18.
ta-zawodoznawcze19.jpg
19.
ta-zawodoznawcze20.jpg
20.
ta-zawodoznawcze21.jpg
21.
ta-zawodoznawcze22.jpg
22.
ta-zawodoznawcze23.jpg
23.
ta-zawodoznawcze24.jpg
24.
ta-zawodoznawcze25.jpg
25.
ta-zawodoznawcze26.jpg
26.
ta-zawodoznawcze27.jpg
27.
ta-zawodoznawcze28.jpg
28.
ta-zawodoznawcze29.jpg
29.
ta-zawodoznawcze30.jpg
30.
ta-zawodoznawcze31.jpg
31.
ta-zawodoznawcze32.jpg
32.
ta-zawodoznawcze33.jpg
33.
ta-zawodoznawcze34.jpg
34.
ta-zawodoznawcze35.jpg
35.
ta-zawodoznawcze36.jpg
36.
ta-zawodoznawcze37.jpg
37.
ta-zawodoznawcze38.jpg
38.
ta-zawodoznawcze39.jpg
39.
ta-zawodoznawcze40.jpg
40.
ta-zawodoznawcze41.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.