>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
186 dni 4 godzin 18 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1276
Linki: 59
gości: 11899221
Homoresponsabilis - symulacyjna gra biznesowa PDF Drukuj
 W roku szkolnym 2013/2014 nasza Szkoła przystąpiła do ciekawego projektu realizowanego przez Uniwersytet Łódzki finansowanego z programu Leonardo da Vinci Transfer Innowacji (2011-1-PL1-LEO05-19895) - Homoresponsabilis in the Globalized World".
Od Koordynatora projektu otrzymaliśmy symulacyjną grę biznesową Homoresponsabilis. Uczniowie z II klasy Technikum Handlowego mieli okazję wcielić się w role przedsiębiorców zarządzających firmami produkcyjnymi oraz hurtownią i wzięli udział grze, którą prowadzili moderatorzy, nauczyciele ZSE: panie Urszula Patrzyk i Ewa Druciak-Hul.


Uczniowie odgrywali rolę trzech przedsiębiorstw funkcjonujących na międzynarodowym rynku bawełny:

  • dwóch szwalni  
  • jednego hurtownika

Przedmiotem wymiany handlowej między firmami produkcyjnymi (szwalniami) a odbiorcą (hurtownią) były bluzy. Akcja gry toczyła się w Pakistanie (producenci) oraz w Polsce (hurtownia). Każda z 2 firm dążyła do maksymalizacji swoich zysków, w którym to celu pozyskiwała surowce (bawełna), szyła bluzy, zawierała kontrakty handlowe z odbiorcami bluz, a wcześniej je negocjowała. W grze uczestniczyły ponadto dwie firmy sprzedające bawełnę, nabywcy z rynku lokalnego w Karaczi oraz konsumenci z Polski (role odgrywane przez moderatorów). Aby bardziej urealnić przebieg gry na tablicy wisiały plakaty obrazujące pozostałe ogniwa łańcucha dostaw opisane przez moderatorów.

Moderatorzy przeprowadzali zespoły przez poszczególne fazy składające się na jeden cykl: planowanie, negocjacje, płatności, zakup surowców, produkcja oraz sprzedaż.

Istotnym elementem gry były tzw. karty zdarzeń dotyczące takich aspektów jak bezpieczeństwo i higiena pracy, odpowiedzialna konsumpcja, korupcja, koncesje, znakowanie produktów, zanieczyszczenie środowiska, żądania pracowników itp. Na podstawie informacji zawartych na kartach gracze podejmowali odpowiednie działania i ponosili ich konsekwencje.

Gracze rozegrali 3 tygodniowe rundy. Ostatnia runda gry poległa na spłacie zaciągniętych na początku pożyczek bankowych i na przedstawieniu końcowego raportu ze swojej działalności (uzyskany wynik finansowy, jakość oraz ilość sprzedanych produktów a także podjęte działania mające wpływ na społeczną i środowiskową stronę funkcjonowania firmy). Przedsiębiorcy obydwu szwalni i hurtowni  przedstawiali na forum swoje wyniki, które podlegały analizie i ocenie.

W grze szczególną rolę odgrywał kontekst globalny i relacje łączące kraje globalnego Południa z pozostałą częścią świata. Uczniowie uświadomili sobie jak daleki wpływ mają decyzje podejmowane przez przedsiębiorstwa w jednej części świata na mieszkańców krajów rozwijających się.

GRATULUJEMY UCZNIOM Z KLASY II TECHNIKUM HANDLOWEGO UDZIAŁU W GRZE, TRAFNYCH DECYZJI I DUŻEGO ZAANGAŻOWANIA! 

Chętne klasy, chętnych uczniów, którzy chcieliby wziąć udział w grze Homoresponsabilis i wystąpić w roli biznesmena prowadzącego przedsiębiorstwo produkcyjne, handlowe zapraszamy by zgłaszali się do pani Urszuli Patrzyk lub pani Ewy Druciak-Hul.

 

1.
DSC05908.jpg
2.
DSC05909.jpg
3.
DSC05917.jpg
4.
DSC05920.jpg
5.
DSC05922.jpg
6.
DSC05925.jpg
7.
DSC05928.jpg
8.
DSC05930.jpg
9.
DSC05933.jpg
10.
DSC05934.jpg
11.
DSC05936.jpg
12.
DSC05940.jpg
13.
DSC05941.jpg
14.
DSC05942.jpg
15.
DSC05947.jpg
16.
DSC05948.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.