>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
275 dni 0 godzin 14 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1251
Linki: 59
gości: 11242344
Odwiedza nas 1 gość
Wspomnienia z Krymu PDF Drukuj


Na początku bieżącego roku szkolnego w dniach od 8 do 22 września pani profesor Małgorzata Miękisz-Muller zorganizowała podróż studyjną (wymianę szkolną)  dla 34 uczniów, którym towarzyszyło 4 nauczycieli w ramach projektu ,,Galicja i Krym - różnorodność kultur w fotografii".

Mieliśmy okazję poznać historię Krymu, zawiązać przyjaźnie z ukraińską młodzieżą, zrobić interesującą dokumentację fotograficzną. Oczywiście mieliśmy również okazję odpocząć wśród egzotycznej przyrody, nad ciepłymi morzami.

W nocy z siódmego na ósmego września wsiedliśmy z cała grupą i opiekunami do autokaru i wyruszyliśmy w kierunku granicy polsko-ukraińskiej. Zatrzymaliśmy się na nocleg dopiero na terenie Ukrainy w okolicach Kijowa.

Następnego dnia udaliśmy się w dalszą podróż. Z okien autobusu oglądaliśmy piękne krajobrazy oraz mijane miejscowości. Wieczorem tego samego dnia dojechaliśmy do celu wycieczki czyli do Sewastopola. Zmęczeni długą jazdą oraz wrażeniami udaliśmy się na nocleg do Jacht Clubu ,,Omega".

Tam spotkaliśmy się z partnerami ukraińskimi i  tam mieszkaliśmy przez cały okres pobytu w Sewastopolu.


Ten piękny czas spędzaliśmy na warsztatach plenerowych, fotograficznych i językowych, w których to zajęciach towarzyszyli nam ukraińscy partnerzy. Był  to również okres wypoczynku, kąpieli w Morzu Czarnym i wspólnego  poznawania miasta i jego zabytków.

Zwiedzanie miasta  rozpoczęliśmy od jego najstarszej części - starożytnego grodu Chersonez Taurydzki.

Obejrzeliśmy także zabytkową cerkiew św. Włodzimierza oraz niezwykłe Muzeum Obrony Sewastopola- Memoriał. Szliśmy podziemnymi korytarzami, w których, w czasie drugiej wojny światowej, bronili się przed Niemcami żołnierze i ludność Sewastopola. Obejrzeliśmy również  bardzo poruszającą prezentację.


Kolejny dzień dostarczył nam również wielu wrażeń. Po wizycie w szkole partnerskiej w Bakczysaraju i spotkaniu z młodzieżą ukraińską zwiedziliśmy pałac i ogrody Chana. Pobyt w tym miejscu dostarczył nam wielu  niezapomnianych chwil. Szczególnie zachwyciły nas liczne fontanny, bogata architektura i piękno roślin ogrodu Chana. Potem zabawnymi terenówkami dojechaliśmy do kolejnej atrakcji i obejrzeliśmy tzw. ,,Kamienne miasto Karaimów Czufut - Kale".


W drodze powrotnej zwiedziliśmy wykuty w skale monastyr.

W mieście partnerskim obejrzeliśmy również „Panoramę Sewastopola", czyli ogromny obraz w kształcie okręgu upamiętniający obrońców miasta z czasów wojen krymskich. Zrobił on na nas wszystkich ogromne wrażenie.


Podczas oficjalnej wizyty w szkole, po uroczystej akademii  z udziałem wielu zaproszonych gości mogliśmy obejrzeć sale lekcyjne i ich wyposażenie oraz zapoznać się z bogatym dorobkiem naszej szkoły partnerskiej, która istnieje już 139 lat.

 

Niedziela upłynęła częściowo pod znakiem wolnego czasu, ale po południu pojechaliśmy do centrum Sewastopola, gdzie również spędziliśmy przyjemne chwile z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi, fotografując osobliwości miasta. Miało ono wówczas szczególny wygląd, bo na morzu był sztorm, a fale zalewały nadmorska promenadę i spacerujących po niej ludzi.

Sewastopol jest bardzo ciekawym, rozległym miastem obejmującym 43 różnej wielkości zatoki.


W kolejny dzień zwiedziliśmy port w Bałakławie. Płynęliśmy małym jachtem, podziwiając piękno Morza Czarnego. Odwiedziliśmy przylądek Fiolent, usiłując uchwycić jego piękno na naszych fotografiach.W końcu musieliśmy pożegnać naszych ukraińskich partnerów, którzy towarzyszyli nam w czasie całego pobytu i z którymi tak miło spędziliśmy czas. Spotkanie z nimi było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Poznawaliśmy się  wzajemnie, prezentując swoje placówki i kulturę.

Miłym akcentem były wspólne warsztaty, wyjścia  na miasto i zwiedzanie jego osobliwości.

Wspólnie uczyliśmy się podstaw języka ukraińskiego i polskiego, ale głównie rozmawialiśmy w języku angielskim. Większość  poznanej przez nas młodzieży zamierza studiować za granicą. Okazało się ponadto, że uczniowie z Krymu mają podobne jak my zainteresowania, dużo podróżują, a niektórzy z nich byli już w naszym kraju. Zawarliśmy wiele nowych  znajomości i zaprosiliśmy naszych gospodarzy do Polski. Obiecali, że przyjadą na początku Nowego Roku.

 

Po wyjeździe z Sewastopola wydłużyliśmy naszą drogę powrotną. Pojechaliśmy do Jałty, gdzie mogliśmy podziwiać pałac w Liwadii.

W tym miejscu pod koniec II wojny światowej spotkali się przywódcy tzw. Wielkiej Trójki czyli: Churchill, Roosevelt oraz Stalin i podpisali słynny „Traktat Jałtański", który miał tak ogromne znaczenie dla powojennych losów Polski. Jałta była też miejscem letniego wypoczynku rodziny carskiej.Odbyliśmy rejs statkiem wycieczkowym do ,,Jaskółczego Gniazda". Zachwycił nas wzniesiony na skałach zamek. Zwiedziliśmy również Pałace w Ałupce i Mansandrze.

W Sudaku obejrzeliśmy też ruiny twierdzy genueńskiej. Wspaniale odpoczęliśmy na pobliskiej plaży, rozkoszując się słońcem i ciepłą wodą. Pojechaliśmy wynajętym, miejscowym autobusem do rezerwatu przyrody o nazwie ,,Nowy Świat". Mogliśmy tam podziwiać bogactwo flory, tajemnicze jaskinie oraz egzotyczne krajobrazy.

W drodze powrotnej zahaczyliśmy jeszcze o Odessę, gdzie zobaczyliśmy  jej najważniejsze atrakcje: pałace, twierdzę i słynne Potiomkinowskie schody. Po mieście oprowadzała nas Pani Stella o polskim rodowodzie. Wzbogaciliśmy więc znacznie wiedzę o przeszłości naszych wschodnich sąsiadów i o polskich śladach nad Morzem Czarnym.


Po nocnym wypoczynku  pod Kijowem kontynuowaliśmy podróż powrotną do kraju. Do Gorlic wróciliśmy 22 września tj. w niedzielę, w późnych godzinach nocnych. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi.

Wycieczka była wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem. Świetnie wypoczęliśmy, nabraliśmy sił do dalszej nauki. Poszerzyliśmy również swoją wiedzę o kraju, obyczajach i życiu naszych  ukraińskich sąsiadów. Wyprawa ta pozwoliła też lepiej się nam  poznać, zacieśnić więzi koleżeńskie, a także więzi z naszymi pedagogami.

Na długie lata pozostaną nam w pamięci te krymskie, wycieczkowe dni.


Pragnę podziękować w imieniu wszystkich uczestników Narodowemu Centrum Kultury za dotację finansową i Pedagogom, którzy włożyli w nasz wyjazd tyle wysiłku, a więc P. Irenie Kamińskiej, P. Agnieszce Knapik, P. Katarzynie Graseli  i Koordynatorowi P. M. Miękisz - Muller.

Gabriela Szura -klasa IIaTE

Zdjęcia: ZSE Gorlice. Więcej fotografii do obejrzenia na naszym profilu: Krym 2013: facebook.com/zsegorlice

Zapraszamy również do obejrzenia fotografii z poprzedniego wyjazdu - Krym 2012

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.