>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
246 dni 21 godzin 35 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1258
Linki: 59
gości: 11459397
Odwiedza nas 1 gość
Dzień Św. Patryka w ZSE - sprawozdanie PDF Drukuj

Była sobie szmaragdowa wyspa,
czyli Dzień Św. Patryka w Ekonomiku

„Była sobie szmaragdowa wyspa..." - takimi słowami i celtycką muzyką w tle powitali nas 18 marca 2013r uczniowie przedstawiający program artystyczny pod hasłem „Happy St. Patrick's Day" obchodzony z okazji Dnia Św. Patryka, a przygotowany przez grupę uczniów naszej szkoły pod opieką p. mgr Małgorzaty Rządkowskiej.

To obchodzone corocznie 17 marca święto powszechnie uważane jest za narodowe święto Irlandczyków i Irlandii, gdzie dzień ten jest wolny od pracy po to, by bawić się przy muzyce, tańcu i... piwie :), zaś w wielu miejscach na świecie jest okazją do popularyzacji bogatej kultury, historii i tradycji tego kraju i jego mieszkańców.

Część artystyczną obchodów Dnia Św. Patryka w naszej szkole  rozpoczęły Anna Lichoń i Karolina Sekuła z kl. III a TE od przedstawienia życiorysu patrona Irlandii, który zasłużył na to miano dzięki temu, że nawrócił pogańskich mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo. Muzyczną wersję biografii Świętego pt. „The story of St. Patrick" przedstawili: Sabina Więcek z kl. III TOT (wokal), Jadwiga Turek z kl. I a TE (klarnet), Mateusz Sasak z kl. 3 TOT i Hubert Hływa z kl. 2 TOT (gitary). Następnie wysłuchaliśmy słów hymnu państwowego Irlandii pt. „Pieśń Żołnierza" w wersji polskiej i angielskiej w interpretacji Arkadiusza Koszyka z kl. III a TE i Arkadiusza Bieszczada z kl. I a TE.

Kolejna porcja informacji dotyczyła znaczenia poszczególnych kolorów na fladze państwowej, godła państwowego w postaci złotej harfy oraz trójlistnej zielonej koniczyny, która stała się nieformalnym symbolem Irlandii. Legendę o tym, jak średniowieczny instrument doczekał się swojego miejsca w godle przedstawiła w  j. angielskim Paulina Baran z kl. III b TE.

Następnie, dzięki prezentacji multimedialnej, mogliśmy podziwiać charakterystyczny dla szmaragdowej wyspy krajobraz złożony z wiecznie zielonych pól i klifowych urwisk. O pięknie irlandzkiego krajobrazu opowiedzieli nam Ewelina Kmiotek z kl. III TA interpretując wiersz pt. „Irlandia" oraz Arkadiusz Koszyk z kl. III a TE i Arkadiusz Bieszczad z kl. I a TE interpretując wiersz „Inissfree, wyspa na jeziorze"  Williama Butlera Yeats'a.

Kolejny punkt programu to prezentacja Power Point w j. angielskim przygotowana przez uczennice kl. III a TE - Joannę Wojtanowską i Beatę Kucharzyk. Dowiedzieliśmy się z niej m.in. jak wygląda tradycyjny irlandzki taniec („step dance"), jak brzmi nazwa Irlandii w języku celtyckim („Erin") oraz jak nazywa się irlandzki baśniowy skrzat („leprechaun").

W programie artystycznym nie zabrakło również humorystycznego akcentu - uczniowie Piotr Kawa z kl. III TH i Krzysztof Smołeń z kl. III TOT zaprezentowali zabawny skecz o Polakach w Irlandii autorstwa kabaretu „Ani Mru Mru". Tuż po nim na brawurowe wykonanie <a capella> piosenki „Kocham Cię jak Irlandię" odważył się Arkadiusz Koszyk z kl. III a TE. Oba wystąpienia spotkały się z gorącym przyjęciem zebranej na sali publiczności.

Na zakończenie programu usłyszeliśmy tradycyjne irlandzkie błogosławienie:

Niech droga przybywa wami na spotkanie
Niechaj wiatr wieje zawsze w wasze plecy
Niech słońce ciepło oświeca waszą twarz
Deszcz upada miękko na wasze pola
I do następnego spotkania Niech Bóg trzyma Was w swej garści.

Lecz obchody Dnia Św. Patryka w naszej szkole nie ograniczyły się tylko do programu artystycznego; inne atrakcje tego dnia to również: kiermasz słodkości pod hasłem „Sweet Irish Treats", z którego dochód został przekazany bibliotece szkolnej, a przygotowany został przez Anetę Jerzak, Ewelinę Kmiotek, Barbarę Gancarz i Ewelinę Rolak z kl. III TH/TA.

  

Wystawa i konkurs plakatów o tematyce irlandzkiej (wyniki podane poniżej) oraz ogólnoszkolna zabawa „Zielono mi", czyli obowiązkowy w tym dniu strój w narodowej barwie Irlandii - uczniowie ubrani na zielono zapewnili sobie w tym dniu zwolnienie z odpytywania :))

Wyniki konkursu na plakat o tematyce irlandzkiej:

  • I miejsce : Monika Wacek i Tomasz Pyrcz z kl. III a TE
  • II miejsce: Angelika Wal i J Duran z kl. III TA
  • III miejsce: Edyta Tabor i Anna Zwierzyńska z kl. III a TE
  • wyróżnienie: Małgorzata Jachowicz i Damian Ziółkowski z kl. 2 TA/TH

 

 

 

tekst: Monika Pierz

zdjęcia: Małgorzata Rządkowska

Zapraszamy na relację video z przebiegu Dnia Św. Patryka przygotowaną przez ucznia kl. III a TE Damiana Bajorka, który był również odpowiedzialny za opiekę techniczną podczas programu artystycznego w tym dniu:


Wideo na portalu YouTube - http://youtu.be/305BBxnYulc

 

Fotorelacja w artykule - Dzień Św. Patryka w ZSE oraz na naszym profilu na FB - facebook.com/zsegorlice

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.