>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
186 dni 3 godzin 32 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1276
Linki: 59
gości: 11899483
Galicja i Krym w fotografii młodzieży PDF Drukuj

Na początku września tego roku przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionów Przygranicznych i Aktywizacji Zawodowej Młodzieży działające w naszej szkole zrealizowało dwutygodniowy wyjazd młodzieży na Ukrainę w ramach projektu "Galicja i Krym w fotografii młodzieży".


Autorką projektu i jego koordynatorem była Małgorzata Miękisz-Muller – nauczyciel ZSE i wiceprezes Stowarzyszenia. W projekcie uczestniczyło 39 uczniów i 5 nauczycieli. Maria Kuliś - prezes stowarzyszenia, Agnieszka Knapik, Barbara Tenerowicz, Robert Berkowicz.

Efektem dwutygodniowego pobytu na Krymie są tysiące fotografii, na których utrwalone są najpiękniejsze miejsca Półwyspu krymskiego. 28 września odbyło się w Gorlickiej Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów uroczyste otwarcie fotografii dokumentujących ten projekt. (ZOBACZ)  Część zdjęć uczestników można obejrzeć w galerii na profilu ZSE na facebook'u (ZOBACZ).

Przed wyjazdem młodzież odbyła warsztaty z gorlickimi fotografami Andrzejem Bara i Edwardem Wresiło, którzy zapoznali uczestników z różnymi aspektami związanymi z fotografią i sprzętem fotograficznym.

Młodzież uczestnicząca w projekcie zwiedzała ciekawe turystycznie miejsca znane z literatury i historii i uwieczniała je na trwale w różnorodnej fotografii, a także zawierała nowe znajomości. Poprzez bezpośredni kontakt z partnerami ukraińskimi doskonaliła naukę języka ukraińskiego i angielskiego.

Polscy uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznać się z historią Sewastopola, wojen krymskich, kulturą i tradycją regionu półwyspu oraz przedstawili własną historię, związaną z bitwą pod Gorlicami i kulturą Beskidu Niskiego oraz terenem dawnej Galicji. Sewastopol i Gorlice były przedstawione jako miejsca o znaczeniu strategiczno-historycznym.

Młodzież ukraińska nabyła nowe umiejętności fotograficzne oraz wiedzę o historii, kulturze i atrakcjach turystycznych Małopolski. Uczestnicy projektu wyszukiwali podobieństwa w środowisku lokalnym między współpracującymi partnerami ze szczególnym uwzględnieniem ich wielokulturowości: Krymu - jako miejsca zamieszkania Ukraińców, Tatarów i Karaimów, oraz Beskidu Niskiego – jako miejsca zamieszkania Polaków, Łemków, Żydów. Dowiedzieli się jakie są prawa mniejszości narodowych i etnicznych dla podtrzymywania własnych tradycji, języka, kultury i religii (katolickiej, greckokatolickiej, prawosławnej, judaizmu i islamu). Uczestnicy poznali również walory turystyczno-geograficzne partnerskich regionów.

Młodzież współpracowała ze sobą podczas warsztatów fotograficznych, językowych, historycznych, przygotowywała różnorodne prezentacje, wspólnie zwiedzała miasto i spotykała się ze sobą popołudniami w mniejszych grupach.

Wyjazd na Krym oprócz jego walorów poznawczych był dla uczestników wspaniałą przygodą.


W dniu 28 września 2012 r. o godz. 18 - tej w  Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach  w sali wystawowej im. prof. Włodzimierza Kunza odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej stanowiącej podsumowanie projektu "Galicja i Krym w fotografii młodzieży".

Otwarcia wystawy dokonał dyrektor galerii Zdzisław Tohl i koordynator projektu, a uświetnił ją występ młodzieży śpiewającej piosenki i recytującej sonety krymskie.

W uroczystości udział wzięli: Burmistrz Miasta Gorlice - Witold Kochan, sekretarz miasta - Maria Kuźniarska - Pęczek, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach- Tadeusz Mikrut oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach Grażyna Pabis - Mazur, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Regionów Przygranicznych i Aktywizacji Zawodowej Młodzieży - Pani Maria Kuliś.

Projekt ten zrealizowany został przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionów Przygranicznych i Aktywizacji Zawodowej Młodzieży przy ZSE w Gorlicach

Wystawa fotograficzna przygotowana przez młodzież uczestniczącą w projekcie pozostanie nie tylko na długo w pamięci uczestników wyjazdu, ale stanowić będzie pretekst do wspomnień i reklamę uroków półwyspu krymskiego wśród zwiedzających ją osób.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.