>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
214 dni 14 godzin 27 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1266
Linki: 59
gości: 11721774
Odwiedza nas 1 gość
90. rocznica odzyskania niepodległości PDF Drukuj
90. rocznica odzyskania niepodległości.
 
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała J. Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, 16 listopada Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego.
 
Niepodległa Polska odrodziła się w listopadzie 1918 roku w ciągu zaledwie trzech tygodni. To niezwykłe tempo zaskoczyło ówczesnych obserwatorów wydarzeń politycznych w Polsce i Europie. Dzień 11 listopada był oficjalnym Świętem Narodowym Polski w latach 1937-1939. Po wojnie... dopiero w 1989 roku wrócił do kalendarza oficjalnych świąt państwowych.

"Rada Regencyjna natychmiast, tj. w dniu 11 listopada, przekazała w ręce Józefa Piłsudskiego - jako tymczasowego naczelnika państwa - całą władzę cywilną i wojskową, a następnie rozwiązała się. Tym sposobem władza polska w Warszawie nie wyłoniła się z porozumienia polskich stronnictw, jak to się prowizorycznie stało poprzednio w Galicji i jak to próbował w Warszawie przeprowadzić Głabiński. Nie wyłoniła się nawet z jednostronnego, lecz bądź co bądź samowładnego zamachu, jak rząd lubelski: powstała ona pośrednio, ale w prostej linii - z nominacji niemieckiej." 
 (prof. Michał Bobrzyński "Dzieje Narodu Polskiego" str. 270)
 
11 listopada na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości.
 
"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów."
("Powstawanie II Rzeczypospolitej. Wybór dokumentów").

1918 listopad 11, Warszawa - Dekret Rady Regencyjnej do narodu polskiego o przekazaniu władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu:
 
Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Po utworzeniu Rządu Narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna, zgodnie ze swymi poprzednimi oświadczeniami, zwierzchnią władzę państwową złoży, Brygadier Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż Rządowi Narodowemu zobowiązuje się złożyć, co stwierdza podpisaniem tej odezwy.

Dan w Warszawie, dnia 11 listopada 1918 roku.
Aleksander Kakowski
Józef Ostrowski
Zdzisław Lubomirski
Józef Piłsudski

7 listopada uczniowie ZSE zorganizowali z okazji Dnia Niepodległości akademię, a w dniu 11 listopada 2008 poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II uczestniczył w uroczystościach z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczęły się w Kościele parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach uroczystą mszą św. koncelebrowaną przez ks. prałata  Stanisława Górskiego, ks. dziekana Józefa Makowskiego oraz ks. Ryszarda Tokarza.

Następnie w uroczystym korowodzie udaliśmy się pod pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej na Wzgórze Korczak, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Mirosław Wędrychowicz oraz odbył się apel poległych i złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. 

Tylko żal, że tak mało młodzieży  uczestniczyło w tych uroczystościach. Również ich wychowawców było niewielu… słowa uczą ale to przykłady pociągają. Zatem czym dla nas jest patriotyzm? Oby nie było to tylko patetyczne hasło.
 
Paulina  Kwiatek
 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.