>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
219 dni 4 godzin 27 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1263
Linki: 59
gości: 11684342
65-lecie. Wspomnienia - Stanisława Ignar PDF Drukuj
65-lecie ZSE, logo-Bartłomiej Belniak

Moje wspomnienia z dnia 23 listopada 1942 roku

Stanisława Ignar (Załęska)
absolwentka Liceum Handlowego 1948/49


65 lat temu 23 listopad 1942 roku był już zimnym, mroźnym i śnieżnym dniem. W budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach mieściła się Publiczna Szkoła Handlowa, gdzie co dzień uczniowie brali udział w zajęciach szkolnych. Tego dnia w czasie lekcji zauważyli zajeżdżające pod gmach szkoły samochody ciężarowe, z których wysiadło kilkudziesięciu uzbrojonych i umundurowanych Niemców. Budynek został otoczony przez żandarmerię niemiecką.

Komunikat przekazany przez dyrektora Edmunda Kowarza wzbudził wśród uczniów strach i niepokój, bo wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że mogą zostać wywiezieni na roboty do Niemiec.

Dzień 23 listopada 1942 roku pozostał mi na zawsze w pamięci, byłam świadkiem tych wydarzeń, jako czternastoletnia wówczas Stanisława Ignar (Załęska), uczennica pierwszej klasy Publicznej Szkoły Handlowej.

Nauka w tej szkole trwała dopiero od 1 września 1942 r. W dniu 23 listopada 1942 lekcje przebiegały bez przerw, tylko żandarmi niemieccy przechodzili przez klasy i kontrolowali, aby nikt z uczniów nie uciekał.

Później wszystkich zgromadzono w auli szkolnej, gdzie Niemcy dokonali selekcji, kto ma wyjechać na roboty do Niemiec. Ja zostałam przeznaczona do wyjazdu i dostałam na podróż bochenek ciepłego chleba z kostką marmolady.

Międzyczasie wyszłam na korytarz, gdzie stał mój nauczyciel od języka niemieckiego prof. Stanisław Zabierowski z żandarmem niemieckim. Profesor tłumaczył żandarmowi aby uwolnił moją koleżankę Zosię Kwaskowską, córkę ówczesnego burmistrza Gorlic. Zwróciłam się do nich aby mnie też uwolniono.

Na prośbę prof. Zabierowskiego żandarm uwolnił mnie i Zosię, i kazał nam uciekać tylnymi drzwiami. Byłam wolna, wróciłam do domu. W domu byłam wcześniej niż rodzice, którzy czekali na mój wyjazd w niemieckim transporcie do punktu zbiorczego w Krakowie, a potem do Niemiec.

Stanisława Ignar
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.