>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
219 dni 4 godzin 0 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1263
Linki: 59
gości: 11684412
65-lecie. Wspomnienia - Ryszard Sopala PDF Drukuj
65-lecie ZSE, logo-Bartłomiej Belniak
 
Wspomnienia i refleksje o naszej szkole


"Najmilsze są wspomnienia szkolne" - powtarzam te słowa za ś.p. Stanisławem Elmerem, który tym zdaniem zaczął artykuł w Gazecie Gorlickiej o mającym się odbyć Jubileuszu. Wspomnienia te przechowuje się przez wiele, wiele lat. Często są one wspomagane zdjęciami, które uwieczniły cząstkę tamtego życia. Teraz inne czasy. Można pisać szczerze, bez chęci przypodobania się komuś.

Musimy sobie uprzytomnić, że to przede wszystkim dom kształtował naszą osobowość, następnie Kościół, a nasi pedagodzy, pomimo takich czy innych systemów, opierając się na tym fundamencie, drążyli nasze umysły ku osiągnięciu jak najlepszych rezultatów. Byliśmy rocznikiem 1961 – wielka matura po pięciu latach nauki. Zaczęło się od klasy I – wtedy „wydziału skupu i obrotów artykułami rolnymi”. Klasa była bardzo liczna – ponad 40 uczniów. Ukończyliśmy (niestety nie wszyscy) Technikum Ekonomiczne „wydziału ogólno-ekonomicznego”. Oprócz codziennych zmagań z poszczególnymi przedmiotami, niektórzy z nas znaleźli czas, aby uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach pozalekcyjnych.

 

Pierwsze zdjęcie kółka fotograficznego na placu obok szkoły 

 

 Członkowie chóru w parku miejskim z prof. Budzynowskim

Dzięki tym starym zdjęciom odbywam (za darmo) podróż do tamtych lat. Wracam myślami do tych miejsc, które na trwale wpisały się w moją biografię. Widzę miejsca, w których spędziłem z koleżankami i kolegami niezapomniane pięć lat.

   

 Rocznik 1961 przed budynkiem szkoły

Zawsze wracam do tych stron, czy to we wspomnieniach, czy w swym działaniu, czy też fizycznie – bo to nasz skrawek ziemi, nasza mała Ojczyzna. W tych miejscach przez pięć lat kształtowała się nasza osobowość. Były to lata dorastania, przeżyć radosnych i smutnych. Nie sposób tu wspomnieć o stracie naszej ulubionej koleżanki ś.p. Wandzi Gwóźdź.Tradycją młodzieży kończącej szkołę było uczestnictwo we Mszy św. w Kobylance, natomiast w Ciężkowicach już jako absolwenci uczestniczyliśmy w rekolekcjach. W tym miejscu warto wspomnieć ciekawe wydarzenie. Starsi na pewno pamiętają, że w tamtych latach nie można było przystąpić do Komunii św., gdy się coś jadło. Po wspólnej nauce poszliśmy do lasu aby spędzić czas w skupieniu, ciszy – na kontemplacji. Ponieważ był to okres czarnych jagód (borówek), więc zbieraliśmy je. Okazało się, że to tylko ja byłem łakomy na nie i je jadłem, zatem do Komunii św. musiałem przystąpić już w Gorlicach.

Kilka lat po maturze miałem przyjemność wrócić do szkoły jako nauczyciel języka rosyjskiego. Było to zastępstwo za prof. Janinę Brzozowską (1.02.1965 – 30.04.1965). A że zostałem nauczycielem języka rosyjskiego, to zasługa właśnie profesor J. Brzozowskiej. Gdy dowiedziała się, że po maturze wybieram się na studia filologii rosyjskiej, była zdziwiona (zaskoczona). Pośpieszyła z pomocą, udzielając mi dodatkowych korepetycji. Zdawała sobie sprawę, że program z tego języka nie był taki sam, jak w liceum. Z szacunkiem chylę głowę i jeszcze raz dziękuję.

 

Ryszard Sopala – absolwent 1960/61
Missssauga, Kanada

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.