>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
219 dni 3 godzin 48 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1263
Linki: 59
gości: 11684439
65-lecie - Wspomnienia. Henryk Basista PDF Drukuj
65-lecie ZSE, logo-Bartłomiej Belniak

 

Henryk Basista

absolwent 1953/54

Moje wspomnienia o Pani Profesor Wacykowej

 

Ukończyłem Technikum Finansowe Ministerstwa Finansów w 1954 r. Po ukończeniu drugiej klasy Technikum mieliśmy obowiązek odbycia praktyki w okresie wakacyjnym. Wraz z kolegą zostałem skierowany na taką praktykę do Łodzi, do Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych. Trochę daleko od domu, ale mając wtedy 16 lat, cieszyłem się bardzo, że będę miał okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć duże miasto. Radość była jednak przedwczesna.

 

Było to chyba w sierpniu 1953 roku, zgłaszamy się rano w Łodzi pod wskazany adres. Portier nie wpuszcza nas jednak do biura, tylko przywołuje kogoś z kadr. Wielkie zdziwienie ze strony naszych rozmówców na wieść, że mamy mieć praktykę w Dyrekcji tej Firmy. W końcu okazuje się, że praktykę, owszem mamy, ale w Tartaku tej Firmy w miejscowości Ujazd, koło Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Dotarliśmy pociągiem na właściwe i po zgłoszeniu się do Kierownika Tartaku, wynika następny problem. Potwierdza, że mamy mieć tutaj praktykę – ale gdzie nocleg, jak z posiłkami? W końcu znaleziono dla nas pokój poddaszowy, z łóżkami woskowymi i siennikami wypełnionymi słomą. Wyżywienie we własnym zakresie.

 

Nieraz wspominam te spartańskie warunki na praktyce, ale szczególnie wspominam odwiedziny naszej wychowawczyni, Pani Profesor Wacykowej. Przed wyjazdem na praktykę poinformowała nas, że nas odwiedzi w Łodzi, w ramach wizytacji praktyk uczniowskich.

 

Rzeczywiście przyjechała, tyle, że do Łodzi. Była rozczarowana, gdy nas tam nie zastała. Zażądała od Dyrekcji tej Firmy podwiezienia samochodem do miejsca naszego pobytu. I tak też się stało. Utkwiły mi mocno w pamięci te odwiedziny i pierwsze słowa Pani Profesor skierowane do nas. Wpierw nas mocno uścisnęła i zapytała – gdzie Was chłopcy te dranie skierowali, mieliście przecież być w Łodzi? Odpowiedzi nie otrzymała, tylko łzy pojawiły się w Jej i naszych oczach. Była wyjątkowo wrażliwą nauczycielką i zarazem wychowawczynią.

 

Po 25 latach miałem przyjemność spotkania się z Panią Profesor po raz ostatni, gdy przy okazji, będąc w Gorlicach (mieszkała w Rzeszowie), odwiedziła mnie w Ratuszu, gdzie pracowałem. Powspominaliśmy naszą Szkołę, pozostałych profesorów, a także moje koleżanki i kolegów z klasy.

 

Henryk Basista

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.