>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
219 dni 4 godzin 20 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1263
Linki: 59
gości: 11684360
Historia szkoły - archiwum PDF Drukuj
65-lecie ZSE, logo-Bartłomiej Belniak 
HISTORIA SZKOŁY
65-lecie powstania
Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach


Historia szkoły została sporządzona na podstawie Kroniki szkoły prowadzonej przez prof. Jana Wilczyńskiego, który oparł się głównie na wywiadzie z założycielem szkoły i jej pierwszym i długoletnim dyrektorem prof. Edmundem Kowarzem, przy czym korzystał z zapisków i dokumentów znajdujących się w jego posiadaniu.

Do wybuchu wojny nie było w Gorlicach szkoły typu handlowego. W mieście znajdowały się gimnazjum i liceum ogólnokształcące. W czasie trwania drugiej wojny światowej okupujący Polskę Niemcy zamknęli szkoły średnie i wyższe oraz zezwalali tylko na naukę dzieci w szkołach podstawowych w wieku od 7 do 13 lat. Od tej zasady wprowadzili jednak po pewnym czasie wyjątek zmierzający do zapewnienia sobie wykwalifikowanych robotników i pracowników administracyjnych i wyrazili zgodę na tworzenie kursów przygotowawczych do szkół zawodowych.


Pierwszy zespół nauczycielski 

Korzystając z tej możliwości nauczyciele  gorlickich szkół średnich porozumieli się i przy współudziale burmistrza miasta P. Andrzeja Kwaskowskiego i poparciu wizytatora K.O.S. w Krakowie inż. Władysława Witkowskiego profesor Edmund Kowarz wystarał się na otwarcie z końcem września 1940 r. dwuletnich kursów przygotowawczych do szkół zawodowych. Stanowiły one zalążek Technikum Ekonomicznego w Gorlicach.
 
 
Pierwsi uczniowie

Młodzież naszego miasta i okolic zapisała się bardzo licznie na kursy, których program obejmował naukę religii, języka polskiego i niemieckiego, geografii, ekonomii, biologii,  matematyki, fizyki, chemii, zajęcia praktyczne, ćwiczenia cielesne, rysunki i śpiew. Po dwóch latach uległy one wprawdzie likwidacji, jednak dzięki energii prof. Edmunda Kowarza, oraz zabiegom wiz. inż. Władysława Witkowskiego władze niemieckie zgodziły się, (lecz z niechęcią) na otwarcie w ich miejsce w 1942 r. Publicznej Miejskiej Szkoły Handlowej (typu okupacyjnego). Na stanowisku dyrektora zatwierdzony został jej inicjator i organizator prof. Edmund Kowarz, były dyrektor Seminarium Żeńskiego w Gorlicach.

Profesor Edmund Kowarz
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.