>
Poczatek roku szkolnego:  
3.9.2018, 09:00
 -   Do końca wakacji: 
70 dni 12 godzin 9 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1247
Linki: 59
gości: 10482540
Odwiedza nas 2 gości
Lekcja bankowości i historii PDF Drukuj

 20 czerwca 2016r. uczniowie klas III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Gorlicach.

Jerzy Jemioła - Prezes Zarządu Banku oraz Monika Jajko - Wiceprezes Zarządu Banku ds. Handlowych przedstawili młodzieży historię Banku Spółdzielczego w Gorlicach, która sięga XIX wieku. Bank Spółdzielczy w Gorlicach działa  od 1870 r. i prowadzi nieprzerwanie działalność w zakresie obsługi miejscowego społeczeństwa.


Bank Spółdzielczy w Gorlicach został założony pod nazwą "Towarzystwo Zaliczkowe" we wrześniu 1870 r. przez Wojciecha Biechońskiego, działacza gospodarczego, społecznego, uczestnika ruchu niepodległościowego (Komisarz Rządu Narodowego w Powstaniu styczniowym 1864 r.).

Towarzystwo Zaliczkowe, które powstało w okresie zaboru austriackiego, a którego celem była samoobrona ludności miejskiej i wiejskiej przed lichwą odegrało bardzo ważną rolę w życiu gospodarczym i społecznym obsługiwanego terenu.

Znaczenie i rola Towarzystwa w tym okresie była o tyle duża, że powstało ono w terenie samorzutnie, z inicjatywy miejscowej jako pierwsze w powiecie gorlickim, a zarazem jedno z pierwszych w Galicji.

Młodzież poznała również podstawowe różnice między bankiem a parabankiem, Wiele badań pokazuje, że dość duży odsetek osób nie zauważa różnicy między bankiem a parabankiem. Tymczasem różnice są i to dosyć duże.  Przede wszystkim banki i ich działalność jest szczegółowo regulowana oraz nadzorowana przez prawo bankowe oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Co więcej, klientów banków, którzy przekazali pieniądze w depozyt, chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Co to oznacza? Jeżeli bank jest niewypłacalny, Fundusz zapewnia zwrot gotówki.  

Uczniowie poznali również zasady efektywnego oszczędzania.

To tylko niektóre z informacji przekazanych podczas spotkania.

Na koniec uczniowie uczestniczyli w quizie z nagrodami. 10 osób, które najszybciej odpowiedziało na pytania otrzymało nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Gorlicach.

Paulina Kwiatek

1.
DSC_0558.jpg
2.
DSC_0560.jpg
3.
DSC_0561.jpg
4.
DSC_0564.jpg
5.
DSC_0568.jpg
6.
DSC_0572.jpg
7.
DSC_0578.jpg
8.
DSC_0583.jpg
9.
DSC_0591.jpg
10.
DSC_0594.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

SZKOŁA POLICEALNA

Ankiety

Dla Gimnazjalistów (2018) - Jaki kierunek kształcenia w naszej szkole najbardziej Cię interesuje?
 

e-DZIENNIK ZSE

Programy, rankingi
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.