>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
275 dni 0 godzin 14 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1251
Linki: 59
gości: 11242331
Odwiedza nas 1 gość
Opowiem ci o wolnej Polsce - finał w stolicy PDF Drukuj

 Uczniowie naszej szkoły Katarzyna Hływa, Julia Duć i Arkadiusz Tarsa z klasy II Technik Ekonomista zakwalifikowali się na finał programu „Opowiem ci o wolnej Polsce", który odbędzie się w Warszawie w dniach 6-7 czerwca 2016r.

Uczniowie znajdą się w grupie 25 zespołów z całej Polski.

 

Projekt edukacyjny „Opowiem Ci o Wolnej Polsce - spotkania młodzieży ze świadkami historii" jest inicjatywą przygotowaną i realizowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Celem programu edukacyjnego „Opowiem Ci o Wolnej Polsce" jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski,  pokazanie, w jaki sposób na przestrzeni lat 1939-1989 kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Losy świadków służą młodzieży do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń sprzed lat, ukazują ich kontekst społeczny, pozwalają poczuć swoisty „klimat" przeszłości. Twórcy programu są przekonani, że metoda wywiadu ze świadkiem historii jest doskonałym narzędziem edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Można ją znakomicie wykorzystać podczas lekcji historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, a także zajęć pozalekcyjnych.

Projekt w relacji uczniów:

W naszym projekcie podjęliśmy temat wspólnego życia Polaków z przedstawicielami mniejszości etnicznej - Łemkami, w czasach wysiedleń w ramach akcji "Wisła" w 1947 roku oraz obecnie. Powodem, dla którego wybraliśmy ten temat, są łemkowskie korzenie każdego z nas. Wszyscy doskonale znamy tą bogatą kulturę, która nie dla każdego Polka jest czymś oczywistym.

W ramach naszego projektu przeprowadziliśmy wywiady z osobami, które doskonale znamy. Z kuzynką jednego z uczestników - Agatą i jej mężem - Michałem, którzy opowiadają o współczesnych relacjach polsko-łemkowskich oraz z Babcią jednego z nas - Heleną Duć, która w języku łemkowskim opowiada o czasach wysiedleń i o czasie powrotu na Łemkowszczyznę. 

Pracę nad projektem rozpoczęliśmy w listopadzie od znalezienia świadków historii. Daleko nie trzeba było szukać. Następnie wspólnie z naszym opiekunem Panią Pauliną Kwiatek, ustaliliśmy kolejne etapy działania. Zapytaliśmy naszych świadków historii, czy zechcą wziąć udział w projekcie. Bez żadnych problemów i z dużą radością, oznajmili nam, że pomogą w realizacji naszego celu, jakim był film "Żyli obok siebie - Polacy i Łemkowie". Agata -  absolwentka naszej szkoły i uczestniczka jednej z wcześniejszych edycji projektu powiedziała - "Super, że realizujecie jeszcze ten projekt. Kiedy brałam w nim udział byłam bardzo zadowolona. Fajnie, choć w myślach powrócić do tamtych czasów, do czasów szkoły i beztroskiego życia."

Kolejnym krokiem było przeprowadzenie wywiadów, które przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Nasi świadkowie bardzo chętnie udzielali odpowiedzi na pytania, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy np.: jak wygląda ceremonia ślubu w kulturze łemkowskiej albo jak ludzie dowiadywali się o wysiedleniach na Ziemie Odzyskane na zachodzie. Nasza dalsza praca polegała na zmontowaniu filmu. Był to bardzo wyczerpujący okres, ale ze względu na efekt jaki osiągnęliśmy, wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że było naprawdę warto.

Film zaprezentowaliśmy Dyrekcji oraz  uczniom naszej szkoły. Spotkaliśmy się z bardzo miłym odbiorem. Każdy gratulował osiągnięcia naszego celu i wypytywał o szczegóły pracy. Słyszeliśmy także pytania na temat samego projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce".

Teraz, kiedy już wszystko jest gotowe, oglądamy nasz film po kilka razy i za każdym jesteśmy z siebie tak samo dumni. Dzięki temu projektowi zdobyliśmy nowe doświadczenia oraz coś, co jest ważne u każdego człowieka - pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Katarzyna, Julia, Arkadiusz


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.