>
Poczatek roku szkolnego:  
3.9.2018, 09:00
 -   Do końca wakacji: 
42 dni 16 godzin 7 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1248
Linki: 59
gości: 10786007
Lekcja historii w CKPiU PDF Drukuj


12 stycznia 2016 r. o godz. 14.00 w sali im. Franciszka Janika w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach uczniowie klasy I TH wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią dr hab. Elżbietą Rączy oraz panem Michałem Kaliszem z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie, połączonym z prezentacją ich książki pt. „Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945".


Młodzież podczas spotkania mogła poznać historię mieszkańców powiatu gorlickiego, którzy z narażeniem życia pomagali Żydom podczas okupacji. Dawali im schronienie, pomagali w zdobywaniu dokumentu, tzw.  kenkarty - „karty rozpoznawczej", która  była jednym ze stosowanych podczas okupacji dowodów tożsamości. W celu jej otrzymania należało złożyć  w biurze ewidencji ludności odpowiedni wniosek, metrykę urodzenia i ewentualnie  świadectwo ślubu, odcinek zameldowania; w przypadku Polaków (oraz niektórych innych narodowości) oświadczenie o aryjskim pochodzeniu. Polska kenkarta dawała większe szanse przeżycia.

Podczas spotkania autorzy podawali przykłady heroicznych postaw mieszkańców, co uzasadnili przedstawionymi dokumentami. W pomoc włączali się również duchowni oraz żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego.

Publikacja ta jest pierwszym tak obszernym zbiorem opisującym te wydarzenia.

Po spotkaniu można było zakupić książkę i zdobyć podpisy autorów.

Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przy współpracy Powiatu Gorlickiego.

Paulina Kwiatek

1.
P1150152.jpg
2.
P1150160.jpg
3.
P1150165.jpg
4.
P1150170.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

SZKOŁA POLICEALNA

Ankiety

Dla Gimnazjalistów (2018) - Jaki kierunek kształcenia w naszej szkole najbardziej Cię interesuje?
 

e-DZIENNIK ZSE

Programy, rankingi
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.