>
Koniec roku szkolnego:  
21.6.2019, 09:00
 -   Do wakacji: 
270 dni 20 godzin 2 minut
Kliknij i obejrzyj materiał na temat szkoły i kierunków

Menu Główne


Mapa Absolwentów ZSE

Współpraca naukowa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Szkoły Partnerskie

Севастополь, Школа № 3 (Sewastopol, Krym)
Obchodná akadémia, Stará Ľubovňa
Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Passau
Stredna priemyselna skola Bardejov
Integrova stredni skola obchodu,  sluzeb a podnikani Ceske Budejovice
Solski Center (Postojna, Słowenia)

Statystyka

Użytkownicy: 21
Nowości: 1251
Linki: 59
gości: 11283089
Odwiedza nas 9 gości
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym PDF Drukuj

 27 listopada 2015r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli  w jednej z najstarszych i najważniejszych Olimpiad przedmiotowych organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Do zawodów okręgowych zakwalifikował się Mateusz Habaj.

W zmaganiach  wzięli udział uczniowie klas - III TE: Justyna Przybyłowicz, Patrycja Kmak, Justyna Gazda, Anna Brach, Mateusz Habaj, Karol Gryboś oraz III HOT: Daria Jamro, Izabela Deć, Damian Kurzawa, Ewa Cichoń.

Zasadniczym celem Olimpiady jest rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata. Tematyka zawodów zakłada, że uczestnicy wykażą się nie tylko umiejętnością samodzielnego przyswajania wiedzy wykraczającej poza wymogi szkolne, ale także zdolnością do indywidualnego dokonywania analiz na podstawie posiadanych wiadomości.

Zawody podzielone są na 3 części:

  • jednoetapowe zawody I stopnia (szkolne) - test pisemny z programu stałego;
  • dwuetapowe zawody II stopnia (okręgowe) - test pisemny oraz pytania problemowe (część ustna), obie części z zakresu programu stałego oraz zmiennego;
  • trzyczęściowe zawody III stopnia (centralne) - test pisemny, część ustna oraz quiz dla 7 najlepszych laureatów (wszystkie części z zakresu programu stałego oraz zmiennego).

Temat zmienny LVII Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym:
Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego

Prof. dr hab. Konstanty Adam Wojtaszczyk - Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy  o Polsce i Świecie Współczesnym napisał:

„...uczestnicy Olimpiady bardzo dobrze sprawdzają się później w roli studentów, a po ukończeniu studiów są liczącymi się uczestnikami życia naukowego oraz wielu sfer życia publicznego. Życzymy sukcesów w zawodach Olimpiady - niech w szlachetnej konkurencji zwyciężają najlepsi. Powodzenia!..."

Olimpiada ma opinię jednej z najcięższych i najbardziej wymagających, a jej program wykracza dalece poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy muszą zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi problemów współczesnego świata, gospodarki, polityki międzynarodowej, konstytucyjnych ustrojów państw, integracji europejskiej oraz historii najnowszej. Zakres materiału jest olbrzymi, trudność pytań więcej niż trudna, co sprawia, że zawody co roku stoją na bardzo wysokim poziomie i są przedmiotem zainteresowania kilku tysięcy uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Mateuszowi życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

Paulina Kwiatek

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
:: (C) 2018 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
ul. Ariańska 3 38-300 Gorlice.